Skuteczny sposób na oczyszczenie jelit
Dlaczego ten temat jest tak istotny?
Ponieważ oczyszczony organizm = dobry start diety.
Należy skupić się tutaj na jelitach,
ponieważ to właśnie dzięki nim organizm naturalnie pozbywa się
toksyn.
Jest 1 000 500 sposobów na
oczyszczanie organizmu, a dokładniej oczyszczenie jelit ze złogów.
Najbardziej skuteczne to :
- zażywanie regularnie błonnika czyli:
- - zarodki pszenne ponieważ oprócz sporej ilości błonnika 16/100 g zawierają niacynę, witaminy E, B6, kwas foliowy, potas, fosfor, żelazo, magnez, cynk, miedź
- - łupina babki jajowatej - w tym przypadku należy zjeść łyżeczkę najlepiej na 1h przed posiłkiem, inaczej składniki posiłku nie zostaną do końca przyswojone. Trzeba też pamiętać o popijaniu dużą ilością wody.
- - otręby
- - koper włoski – nie jest tak skuteczny jak w/w. Ale na pewno sprawdzi się jako dodatek do nich.
- - siemie lniane/len mielony – jeżeli ktoś nie jest w stanie wypić kluski powstałej w wyniku gotowania siemienia lnianego, na pewno będzie w stanie zjeść łyżkę lub dwie mielonego lnu jest on dostępny w każdej aptece lub zielarni, trzeba jednak pamiętać żeby kupić czysty len, bez dodatku suszonych owoców i cukru.
- Oczyszczanie wodą:
- - szklanka wody na czczo – najlepiej z sokiem z cytryny, ale jeżeli danego dnia nie mamy jej pod ręką, można wypić po prostu wodę. Mowa tutaj o dużych szklankach 0,5l koniecznie zaraz po przebudzeniu – nie będę się rozpisywała o efektach, sami je zauważycie :)
- - picie w ciągu dnia dużych ilości wody (2-3l) – dobrze nawodniony organizm to dobrze funkcjonujący organizm, czyli sprawny metabolizm. Przy odchudzaniu jest niezwykle istotna, ponieważ nie można wtedy dopuścić do utraty wody – waga w takim przypadku nie wskaże nam wiarygodnych wyników.
- - głodówka – czyli życie przez pewien czas ( im krótszy tym lepszy) o samej wodzie, ja osobiście nie polecam więcej niż 1 dnia, ale znam przypadki ludzi którzy stosują to raz, dwa razy do roku przez ok 7 dni.
- - sok z marchwi i jabłka (nie obranych) zagwarantuje nam sporą poprawę trawienia
- -sok z buraków – oprócz tego, że w pozytywny sposób wpływa na pracę jelit, jest naprawdę godny uwagi, wzmacnia odporność, reguluje ciśnienie i pomaga w leczeniu nowotworów.
4. Oczyszczanie warzywami, owocami i
orzechami – w tych jest najwięcej błonnika
rozpuszczalnego, witamin i minerałów ułatwiających oczyszczanie:
- - buraki
- - fasola szparagowa
- - bób
- - chrzan
- - seler
- - pietruszka
- - kukurydza
- - pomidor
- - koper
- - porzeczki
- - jeżyny
- - maliny
- - jabłka
- - gruszki
- - śliwki
- - żurawina
- - orzechy kokosowe
- - migdały
I najbardziej inwazyjna – lewatywa,
której zwolennikiem nie jestem. Jest to nienaturalny sposób
gwałtownego oczyszczania jelita grubego, nieprzyjemny i podkreślam
raz jeszcze GWAŁTOWNY.
Oczywiście, nie ma potrzeby włączać
wszystkich wyżej opisanych sposobów do codziennej rutyny, wystarczą
2 -4 i gwarantuję, że efekt będzie szybko odczuwalny :)
Dla przykładu, codziennie rano pijemy
szklankę wody, po jakimś czasie jest to dla nas tak oczywiste, że
bez tego nie potrafimy rozpocząć dnia.
Następnie dodajemy do tego błonnik
nierozpuszczalny, czyli łupinę babki jajowatej, otręby lub
zarodki pszenne – jeżeli ktoś, tak jak ja, cierpi na zespół
jelita drażliwego lub ma endometriozę w jelitach, polecam
rozdrobnić te łupinki w młynku do kawy :)
W kwestii warzyw wychodzę z założenia,
że każdy stara się włączać je do swojej diety, więc dodam
tylko że najlepiej skupić się na tych w/w.
Soki domowe to wspaniałe źródło
witamin i minerałów dla całej rodziny, wprawdzie ich przygotowanie
jest trochę czasochłonne, ale nie ma potrzeby przygotowywania sobie
codziennie 5 litrów soku. Zrobienie 1 szklanki dziennie to żadne
wyzwanie, jeżeli natomiast chcemy dogodzić i naszej rodzinie, można
sobie postanowić, że soczki robimy 2-3 razy w tygodniu aby nie
traktować tego jak karę, a nagrodę :)
osobiście uważam, że powinny wystarczyć bogate w błonnik warzywa - dodatkowa suplementacja błonnikiem może być wręcz szkodliwa (zmniejszone wchłanianie witamin, niektórych leków)
OdpowiedzUsuńUważam dokładnie tak samo, niestety jest bardzo małe prawdopodobieństwo że każdy człowiek, każdego dnia przyjmie 20-40g ( zalecane przez who ) błonnika w pokarmach. Dlatego warto o suplementację, np. kiedy danego dnia nasza dieta opiera się na nabiale czy mięsie -bo w tych błonnika nie znajdziemy :)
UsuńA ja z pytaniem co do soczków? Bo właśnie rozmyślam sobie nad sokowirówką? Może ktoś mógłby coś polecić? A może autorka bloga da jakieś sugestie? Ktoś ma sokowirówkę z której jest super zadowolony i która nie wymaga 35 minut mycia po zrobieniu soków?
OdpowiedzUsuńWitam :) Niestety autorka bloga nie pomoże.. bo sama myje swoją sokowirówkę przez 40 min :D
UsuńMoże warto skupić się na znalezieniu wyciskarki do soków, wprawdzie są drogie, ale myślę że po wyciśnięciu owocka lub warzywka nie zostaje w takim urządzeniu zbyt wiele do czyszczenia :)
Z sokami nie wolno przesadzac, organizm moze przyswoic soku z owocow/warzyw tylko tylke ile mozna zjesc, napewno nie 3 litry soku, blonnik, z tym tez ostroznie, bo nadmiar otrebow niszczy komorki beta, a one sa odpowiedzialne za produkcje insuliny, jesli picie wody , to cieplej, tylko cieplej, bo 3 litry wody wypitej zimnej nic nam nie daje, organy przeplukane i unieruchomione,bo tylko cieple organy dobrze pracuja, nawodnienie organizmu powstaje z pracy sledziony, to ona jest odpowiedzialna za prawidlowe nawilzenie, sluzy i inne plyny, woda zimna nie nawilza ciala,to reklama,maximum zoladka jest miedzy 7:00 a 9:00 rano, wtedy jemy sniadanie bardzo urozmaicone najlepiej 5 przemian, energia z takiego sniadania przekazywana jest do sledziony i ona dalej pracuje, wtedy nie chce nam sie praktycznie w ogole pic, a wszystko funkcjonuje prawidlowo, nie pocimy sie i nie meczymy, to wszystko mozna wyczytac w pismach medycznych, ale ludzie dzis wiedze opieraja na reklamach, ktorych jedynym celem jest zarobek.
OdpowiedzUsuń:
OdpowiedzUsuńHej. Osobiście uważam że należy spożywać produkty wysoko błonnikowe naturalnego pochodzenia. Wszystkie opisane metody są okej ale ja polecam Błonnik Witalny , naturalny i z żywymi nasionami babki płesznik. Zawiera on 68 g błonnika w 100 g produktu. Co do lekarstw które pochłania błonnik to i owszem jest i na to rozwiązanie. Wystarczy zrobić godzinny odstęp między Błonnikiem a lekarstwem i po kłopocie.